პარლამენტში ე.წ. FARA-ს კანონპროექტი საბოლოო მოსმენით დამტკიცდა
პარლამენტში მესამე მოსმენით დამტკიცდა ე.წ. FARA-ს კანონპროექტი, რომელიც ფრაქცია "ქართული ოცნების" ინიციატივით იყო წარდგენილი. კანონპროექტს მხარი 86-მა დეპუტატმა დაუჭირა.
საბოლოოდ მიღებულ კანონპროექტს "უცხოეთის აგენტების რეგისტრაციის აქტი" ეწოდა. ამასთან ერთად, დამტკიცდა "სისხლის სამართლის კოდექსში" შეტანილი ცვლილებები, რომლებიც კანონის აღსრულების მექანიზმებს განსაზღვრავს.
კანონის მიხედვით, დადგენილია უცხოური პრინციპალის აგენტად რეგისტრაციის პროცედურები. კანონპროექტი მოიცავს რეგისტრაციის, შესაბამისი დოკუმენტაციის საჯაროობის უზრუნველყოფისა და ყოველწლიური საფინანსო დეკლარაციის წარდგენის საკითხებს. აგრეთვე განსაზღვრულია რეგისტრაციის გაუქმების პირობები და მონიტორინგის მექანიზმები, რომლებიც ანტიკორუფციულ ბიუროს დაევალება.
„ქართული ოცნების“ ინიციატივით მიღებულ კანონში განმარტებულია უცხოური პრინციპალის აგენტის ცნება და მისი ვალდებულებები. დოკუმენტში გაწერილია ის მოთხოვნები, რომელთა შეუსრულებლობა სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობას გამოიწვევს.
კენჭისყრისას პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა, განაცხადა, რომ "ამერიკული სტანდარტისა და ზუსტი ასლის კანონი მიღებულია".
კენჭისყრაზე საბოლოოდ მიიღეს:
• "ფარას ქართული თარმანი";
• მედიის შემზღუდავი ორი ცვლილება;
• სისხლის სამართლის კოდექსში სამშობლოს ღალატის მუხლის ჩამატების ცვლილება;
• კანონმდებლობიდან ტერმინ „გენდერის“ ამოღების პაკეტი;
• კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის კანონში ცვლილება, რომლითაც საჯარო მოსამსახურეებს და მოსამართლეებს საგანმანათლებლო საქმიანობისთვის ხელმძღვანელის ნებართვა სჭირდებათ;
• ასევე მიიღეს საჯარო გადაწყვეტილების მიღების პროცესიდან NGO-ების ამორიცხვის პაკეტი, რომელიც მოიცავს ცესკოს წევრებისა და იუსტიციის საბჭოს წევრების არჩევის წესის ცვლილებას;
• სამი მოსმენით მიიღეს საჯარო სამსახურის შესახებ კანონში ცვლილებების პაკეტი, რომელიც მოიცავს თეატრების ხელმძღვანელობის ორსაფეხურიანი მოდელის გაუქმებასაც.